niedziela, 3 lutego 2013

Dlaczego makroekonomia jest pasjonująca?


Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że to, co dzieje się w gospodarce, ma duży wpływ na życie każdego z nas? 

Na przykład, kiedy żyjemy w okresie prosperity, inaczej mówiąc dobrej koniunktury lub wzrostu gospodarczego, przedsiębiorstwa więcej produkują i sprzedają. Dzięki temu najczęściej osiągają większe zyski. Nie martwią się o koszty, pozwalają sobie na wypłaty premii dla pracowników. Ci mają w portfelach więcej pieniędzy, najczęściej wydają te pieniądze na zakup większej ilości dóbr i usług, co jeszcze bardziej poprawia wyniki firm. 

Część zysków przedsiębiorstwa (firmy) przeznaczają na inwestycje. Kupują nowe maszyny, programy komputerowe, do ich obsługi zatrudniają dodatkowych pracowników.  W gospodarce odnotowujmy spadek bezrobocia, co dla obywateli oznacza mniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Z uwagi na to, że to pracodawcy (firmy) zaczynają szukać pracowników, kandydaci do pracy mogą negocjować lepsze warunki zatrudnienia.  

W takiej sytuacji przedsiębiorstwa i obywatele płacą też większe podatki, a produkt krajowy brutto (PKB), który jest jednym z mierników stanu gospodarki,  rośnie.  

Duży popyt może jednak prowadzić do wzrostu inflacji. A im wyższa inflacja, tym droższe kredyty dla osób prywatnych i dla przedsiębiorstw. To prowadzi do zmniejszenia inwestycji i konsumpcji, a gospodarka spowalnia. 

Sporą rolę w funkcjonowaniu gospodarki ma także państwo (administracja, rząd, sejm, bank centralny). To te organy decydują o wysokości podatków, stopach kredytowych czy wielkości zadłużenia państwa. Dlaczego to jest ważne dla firm i gospodarstw domowych (mieszkańców)? Na przykład, wyższe podatki (wyższa stopa podatkowa) powodują, że mamy do dyspozycji mniej pieniędzy, niż byśmy ich mieli przy podatkach niższych. 



We współczesnym świcie, w okresie zacierania granic między państwami, gospodarki są ze sobą ściśle połączone. Kryzys w jednym kraju pociąga za sobą kryzys w pozostałych. Czy można temu zapobiegać? Jak wykorzystać wzrosty w innych państwach. 

Między innymi na te pytania starają się odpowiedzieć makroekonomiści. 


Warto zapamiętać: makroekonomia zajmuje się badaniem sposobu działania gospodarki jako całości. Nie interesują ją zatem działania indywidualnych podmiotów gospodarczych - tymi zajmuje się mikroekonomia. 

Makroekonomia bada duże wielkości (agregatowe), takie jak całkowity popyt gospodarstw domowych na dobra lub całkowite wydatki przedsiębiorstw na maszyny i nieruchomości. 

Dzięki makroekonomii jesteśmy w stanie ocenić ogólny stan gospodarki. 
Makroekonomia analizuje i tłumaczy procesy oraz zmiany zachodzące w gospodarce. 

W kolejnych wpisach przedstawię podstawowe zagadnienia makroekonomii.

Bibliografia:
Mankiw, N. G., Principles of Macroeconomics, South-Western Cengage Learning, Mason, OH, 2009
Mankiw, N.,G., Taylor, M., P., Makroekonomia, PWE, Warszawa, 2009
Begg, D., Fischer, S., Dornbusch, R. Makroekonomia, PWE, Warszawa 2007
Milewski, R., Kwiatkowski, E., Podstawy Ekonomii, PWN, Warszawa 2005

Przejrzyj inne wpisy z obszaru makroekonomii:

1. Mierzenie dochodu narodowego - model podstawowy
2. Mierzenie dochodu narodowego - model złożony
3. Produkt krajowy brutto - PKB 

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub uwagi do tego materiału, przedstaw je proszę w komentarzu. Będę się starał odpowiadać na bieżąco.

Posty będą uzupełniane, poprawiane między innymi na bazie Waszych uwag. Z góry za wszystkie serdecznie dziękuję.